Jak mohou bezpečně cestovat nastávající maminky? Autem, vlakem, nebo letadlem?

Na kratší vzdálenosti, třeba do zaměstnání, můžete cestovat prakticky bez omezení, pokud tedy není vaše gravidita z nějakého důvodu riziková. V cestování autem nebo autobusem vás zprvu mohou limitovat nevolnosti.

Časté dotazy jsou na řízení auta těhotnými ženami. Nezakazuje se, ovšem vyžaduje se dodržení několika zásad:

  • důsledné poutání pásy nad a pod břichem
  • důsledné dodržování dopravních předpisů a zásad bezpečné jízdy, mimo jiné proto, že v jiném stavu obvykle dochází k určitému zpomalení reakcí a ztížení koncentrace
  • větší množství zastávek s pohybem, prokrvení dolních končetin eliminuje otoky
  • dostatečné množství tekutin i jídla s sebou (ovoce obsahující cukr), minuty a hodiny v kolonách jsou již téměř pravidlem
  • volit raději ranní nebo podvečerní hodiny, kdy je šance na nižší teploty
  • nejezdit za nepříznivých podmínek (v horku tak časté přívalové deště)
  • mobil i s nabíječkou s sebou

Na větší vzdálenosti je ideální vlak - můžete se v něm projít, dojít si na záchod, s tolerantními spolucestujícími si můžete i natáhnout nohy na protější sedadlo. Zásoba pití, jídla není nikdy na škodu. V tomto případě přibalte ještě hygienické pomůcky jako je toaletní papír a dezinfekční gel či ubrousky.

V letadle je podobný tlak jako v dvoutisícové nadmořské výšce, což některým ženám (nejen) může působit potíže. Obecně se odborníci shodují na tom, že do konce 7. měsíce těhotenství je cesta letadlem pro budoucí maminky bez rizika, v další fázi gravidity některé aerolinky vyžadují potvrzení od ošetřujícího gynekologa, že těhotná žena může letět. Dlouhé sezení vám může způsobit otoky, proto se i v letadle snažte každou hodinu projít. Nezapomeňte si často říkat letuškám o kelímek vody.

Objednejte se ještě dnes