logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Atopický ekzém: příčiny a příznaky

Atopický ekzém, známý také jako atopická dermatitida, je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje miliony lidí po celém světě. Toto nepříjemné onemocnění se často projevuje různými symptomy a může mít značný dopad na kvalitu života postižených jedinců.

Příznaky atopického ekzému mohou zahrnovat suchou a zarudlou kůži, která svědí, tvorbu puchýřů, šupinatění a oteklé oblasti. Tyto příznaky mohou být nejen nepříjemné, ale také mohou vést k neustálému svědění, což může způsobit roztržení kůže. Další obtíží je v tomto případě kvasinková infekce kůže.

Nejčastěji se objevuje:

  • atopický ekzém na obličeji (kolem očí, na očních víčkách, za ušima),
  • atopický ekzém kolem úst,
  • atopický ekzém ve vlasech,
  • atopický ekzém na krku,
  • atopický ekzém na ruce či na nohou (v podpaží, na loktech, na prstech a mezi prsty),
  • na genitáliích a dalších místech.

Existuje mnoho faktorů, které mohou spustit nebo zhoršit atopický ekzém. Mezi běžné spouštěče patří alergeny jako prach, roztoči, zvířecí srst nebo určité potraviny. Dalšími spouštěči mohou být změny teploty, určité látky ve vodě nebo chemikálie obsažené v kosmetice či čisticích prostředcích.

Psychosomatika říká, že za atopickým exémem může stát také stres, traumata, nevyřešené emocionální konflikty a další psychické faktory.

Atopický ekzém: léčba

Léčba atopického ekzému je založena na zmírnění symptomů a kontrole zánětu. K dispozici jsou různé léky, jako jsou kortikosteroidy, antihistaminika a imunosupresiva, které mohou pomoci snížit zánět a svědění. Důležitou součástí léčby je také pravidelná hydratace kůže a vyhýbání se spouštěčům.

Je velmi důležité navštívit lékaře pro přesnou diagnózu a stanovení vhodné léčby. Lékař může také doporučit další vyšetření, jako jsou kožní testy na alergie, aby se identifikovali možní spouštěči atopického ekzému.

Neléčený atopický ekzém může mít vážné následky, včetně chronického svědění, infekcí kůže a dokonce i psychických problémů způsobených vysokým stresem a narušenou kvalitou života. Proto je důležité vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

Jestliže si nejste jisti, jak vypadá začínající lupénka, nebo naopak začínající ekzém, nebojte se zaslat do ATODA Medical jedno foto či další fotografie. Přijďte na konzultaci, nic nenecháme náhodě a pomůžeme vám.

Atopický ekzém na rukou i dalších částech těle

Atopický ekzém může postihnout různé části těla, včetně obličeje, krku, loktů, kolen, rukou a stehen. Atopický ekzém u miminek a dětí se často projevuje na tvářích.

V ATODA Medical léčíme atopický ekzém u kojence, dětí a dospělých. Vaše zdravotní potíže budete řešit s odborníky s bohatými zkušenostmi v oblasti dermatologie. Nabízíme pacientům komplexní péči a individuální přístup k léčbě atopického ekzému. Neváhejte nás kontaktovat a objednejte se na vyšetření co nejdříve. Zavolejte nám ještě dnes.

Řešíme atopický ekzém u dospělých

Existuje několik typů atopického ekzému, včetně dětského a dospělého typu, které se mohou lišit závažností a projevy.

Dospělý atopický ekzém se může poprvé projevit v dospělosti a například i v těhotenství, i když mnoho jedinců trpí touto formou onemocnění již od dětství. Projevy dospělého se mohou lišit od projevů u dětí. Dospělí často více trpí suchou a šupinatou kůží, která může být citlivá na dotek. Projevy se mohou objevit na rukou, nohou, obličeji, krku a dalších částech těla. Někdy může dospělý atopický ekzém přetrvávat nebo se zhoršovat i ve stáří.

 

Atopický ekzém u miminka a atopický ekzém u dětí (příčiny)

Atopický ekzém miminka a dětí se typicky objevuje v prvních letech života. Většinou rodiče řeší zarudnutí a svědění kůže, zejména na tvářích, v oblasti krku, loktů a kolen. Děti obtěžuje neustálé svědění, které může způsobit nespavost a podrážděnost.

Každý z těchto typů atopického ekzému vyžaduje individuální přístup k léčbě. Lékaři v ATODA Medical zohledňují věk pacienta, závažnost příznaků a další faktory. Je důležité, aby nás pacient s atopickým ekzémem pravidelně navštěvoval. Budeme sledovat vývoj onemocnění a případně upravíme léčbu pro dosažení nejlepších výsledků a minimalizaci nepříjemných symptomů.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Eva Mom Platts
starstarstarstarstar

Atoda medical není jen tak ledajaká lékařská klinika, je to domov daleko od domova, když potřebujete péči o své děti. Od chvíle, kdy vejdete dovnitř, do chvíle, kdy odejdete, se cítíte vítáni, cítíte se opečováváni, cítíte se pochopeni. Recepce je čistá, prostorná, všechny recepční a recepční byli dobře vyškoleni a měli bezvadné chování, vidíte 2 pohovky, velký stůl pro pacienty, krásné a uklidňující umění na stěnách, české, anglické, německé knihy na poličce, pokud dostanete žízeň, při čekání máte občerstvení k dispozici ihned. Koupelny jsou také v areálu. Pokoje lékařů jsou dobře osvětlené, čisté, vybavené nástroji potřebnými pro vaši péči. Komunikoval jsem se společností Atoda medical prostřednictvím telefonu a e-mailu a vždy rychle odpověděli. Vřele doporučuji Atodu medical jednotlivcům i rodinám. Moje děti viděly MUDR. Podstolská, která byla milá, nikdy nespěchala, byla znalá, dobře se s ní domluvila, mluvila česky a anglicky (jsem Češka, vdaná v zahraničí).

photo
Milan Valášek
starstarstarstarstar

Velmi profesionální přístup a naprosto perfektní chování k pacientovi. S veřejným zdravotnictvím neporovantelné.

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.