logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Co je Entonox?

Entonox je obchodní název pro směs padesáti procent oxidu dusného (N2O nebo rajský plyn) a padesáti procent kyslíku (O2).

 

K čemu se Entonox používá?

Používá se ke krátkodobé inhalační anestezii v chirurgii při drobných chirurgických výkonech, při bolestivém ošetření u dětí ( které jsou schopny spolupracovat a sami držet masku). Jeho analgetický účinek je silný (odpovídá 5 až 10 mg morfinu) a vyznačuje se rychlým nástupem a odezněním (tj. velmi rychle účinkuje a velmi rychle odeznívá).

 

Jak se Entonox podává?

Entonox se podává inhalací z tlakové láhve. Samoaplikace Entonoxu je bezpečná, protože pokud je inhalováno dostatečné množství k zahájení anestezie, pacient přestane být schopen držet ventil, upustí jej a brzy vydechne zbytkový plyn. Na rozdíl od jiných anestetických plynů není k podání nutná přítomnost anesteziologa. 50% kyslíku v Entonoxu zajišťuje, že osoba bude mít dostatek kyslíku v dýchacích cestách, aby byla aplikace bezpečná.

 

Kdy se Entonox nesmí podat ( kontraindikace)?

U pacientů se známkami nebo příznaky pneumotoraxu, pneumoperikardia, závažného emfyzému, plynové embolie nebo zranění hlavy.

Po potápění v hloubkách s rizikem dekompresní nemoci (bubliny dusíku).

Po kardiopulmonárním bypassu s mimotělním oběhem nebo po koronárním bypassu bez mimotělního oběhu.

U pacientů časně po intraokulární injekci plynu (např. SF6, C3F8) dokud se plyn úplně nevstřebá, protože objem nebo tlak plynu se může zvýšit a následně způsobit slepotu.

U pacientů se závažnou dilatací gastrointestinálního traktu.

U pacientů se srdečním selháním nebo srdeční dysfunkcí (např. po kardiochirurgickém zákroku), aby se zabránilo riziku dalšího zhoršení srdečních funkcí.

U pacientů, kteří vykazují známky zmatenosti nebo vykazují jiné příznaky zvýšeného intrakraniálního tlaku.

U pacientů se sníženým vědomím nebo sníženou schopností spolupracovat a řídit se pokyny kvůli riziku, že další sedace oxidem dusným může ovlivnit přirozené ochranné reflexy.

U pacientů s diagnostikovaným, ale neléčeným nedostatkem vitaminu B12 nebo kyseliny listové nebo s diagnostikovanou genetickou poruchou enzymového systému spojeného s metabolismem těchto vitaminů.

U pacientů se zraněním obličeje, u kterých může použití masky představovat problémy nebo riziko.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Kamila Rysova
starstarstarstarstar
Mohu jen konstatovat, že přístup ke klientovi je velice vstřícný a milý. Domácí prostředí, člověk si zde nepřipadá jako u lékaře tudíž se nestresuje. Lékař má na klienta čas, vše co potřebuje vysvětlí . Absolvovala jsem zde již nějaká vyšetření a byla jsem vždy spokojená. Mohu všem jen doporučit.
photo
Antoine Borg
starstarstarstarstar

Vřele doporučuji ATODU jako lékařskou kliniku - personál je přátelský, zdvořilý a vysoce efektivní. Je skvělé, že se můžete spolehnout na skupinu profesionálů, když je nejvíce potřebujete.

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.