logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Kožní útvary známé jako pigmentové névy

Pigmentové névy představují běžný jev v oblasti dermatologie, jehož základem je nadměrná tvorba pigmentu melaninu v buňkách nazývaných melanocyty. Tyto kožní útvary jsou často bezpečné, avšak jejich různorodost a možné změny vyžadují pozornost a pravidelnou kontrolu.

Pigmentové névy se mohou vyskytovat na různých částech těla, včetně obličeje, krku, paží, nohou a hřbetu. Jejich umístění může být ovlivněno genetikou a vystavení se slunečnímu záření. Velmi zjednodušeně můžeme rozdělit pigmentové névy na běžné a atypické.

 

Jaké pigmentové névy sledovat?

Běžný pigmentový névus, známý také jako melanocytový névus, má hnědou barvu v nejrůznějších odstínech. Důležitou známkou je homogenní, stejnorodé zbarvení. Ohraničení je ostré, okraje pravidelné. Névus může být jak v úrovni okolní kůže, tak vyvýšený, případně až do bradavičnatého vzhledu. U kožních útvarů tohoto druhu a stadia se doporučuje odstranění v místech, kde jsou mechanicky drážděny. Nejčastěji jsou to ramínka podprsenky, chodidla či kštice.

Mezi další druhy pigmentových nevů ale patří i ty atypické. Tomuto útvaru se říká také dysplastický névus, je nepravidelně probarvený s nepravidelnými okraji, občasně může svědit. Riziko přechodu od nezhoubné ke zhoubné variantě je zde vyšší, a proto by měly být co nejrychleji zcela odstraněny.

Oba tyto typy pigmentových névů vyžadují pozornost a pravidelnou kontrolu, aby bylo možné včas detekovat případné změny nebo rizika spojená s kožními lézemi. Zašlete foto nebo se rovnou přijďte nechat vyšetřit. Odstraněním znamének předejdete budoucím problémům.

Pigmentový névus? Odstranění a léčba v ATODA Medical

Odstranění znamének předchází pečlivé dermatologické vyšetření, které diagnostikuje potencionálně nebezpečné névy. Chirurg v ATODA Medical odstraňuje névy se zhoubným potenciálem v lokální anestezii na našem komfortním malém sále. Každý chirurgicky odstraněný névus je odeslán na histologické vyšetření k vyloučení maligního melanomu.

K odstranění znamének laserem dochází u běžných névů, které pacientům překážejí či jsou mechanicky opakovaně drážděny.

 

Proč přijít do ATODA Medical?

V ATODA Medical zajišťujeme pacientům kompletní špičkovou péči. Dermatologie, chirurgie a další oddělení jsou komplexně pod jednou střechou velmi uklidňujících prostor v secesní vile a pacienti tak nemusí ztrácet čas přejížděním.

Nabízíme tu nejlepší možnou zdravotní péči. Naši lékaři mají dostatek času na každého pacienta. Objednání na přesný čas zajišťuje následně velmi krátkou čekací dobu. Přijďte se přesvědčit a navštivte ATODA Medical.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Belinda Filippelli
starstarstarstarstar

My only regret is that I didn't sign up for a membership years ago! From the very first meeting with my GP (which was 90 minutes and she was really listening, nothing felt rushed) I have had really positive encounters with all the doctors, nurses, and staff at Atoda. They really do their best to make you feel comfortable and cared for. They take a holistic look at your health, the information is shared between doctors, and you can choose to see a specialist within the clinic or get a referral to another doctor where you insurance would cover so it's very flexible to your needs and budget. Most of all it just took all the stress out of visiting doctors and turned it into a pleasant and caring experience. Highly recommend.

photo
Tatiana Mariánková
starstarstarstarstar

S Atodou jsem velmi spokojená, obě moje děti jsou tam přihlášené od té doby, co jsme se přestěhovali zpět do Prahy.

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.