logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00
Jak léčit golfový a tenisový loket a předcházet jejich vzniku
Úvodní obrázek

Nesnesitelná bolest v lokti vás může vyřadit ze života. Golfový a tenisový loket přitom nejsou jen problémy sportovců. Vysvětlíme, jak tyto záněty šlach rozpoznat a jaká léčba vám dokáže pomoct. Nenechte bolest ovládat váš život – zjistěte více a získejte zpět svou sílu a pohyblivost!

Možná jste to sami někdy zažili - usilovně jste makali při tréninku nebo při manuální práci (typicky utahování šroubů) a časem se dostavila ostrá nebo pálivá bolest v lokti. A nepolevila ani další dny, naopak se spíše stále zhoršovala. Pravděpodobně jste se stali "majiteli" golfového nebo tenisového lokte. Příznaky se vám stále zhoršovaly - včetně slabosti a snížené schopnosti při uchopování a zvedání předmětů nebo ohýbání zápěstí - až jste se rozhodli vyhledat pomoc. My pro vás máme několik tipů a rad, jak vyléčit tenisový loket (nebo i ten golfový) a správně postupovat při rehabilitaci. Než se ale podrobněji pustíme do problematiky, "prosvištíme" si na úvod několik odborných pojmů.

 

Golfový a tenisový loket - medicínské termíny

Pokusíme se vás příliš netrápit záplavou odborných termínů a doktorské latiny, přesto se však můžete setkat s některými níže uvedenými pojmy nejen v dalším textu, ale i v lékařských zprávách (na druhou stranu vám můžeme slíbit, že naši fyzioterapeuti s vámi budou mluvit vždy srozumitelně, lidsky a s úsměvem).

Epikondylitida

Epikondylitida je zánět šlach připojujících svaly k epikondylu (výčnělek kosti) v oblasti loketního kloubu. Existují dva hlavní typy:

  1. Laterální epikondylitida (tenisový loket) - jde o zánět šlach na laterální (vnější) straně lokte, který obvykle postihuje svaly zodpovědné za extenzi (narovnávání) zápěstí a prstů.
  2. Mediální epikondylitida (golfový loket) - jedná se o zánět šlach na mediální (vnitřní) straně lokte, který obvykle postihuje svaly zodpovědné za flexi (svírání) zápěstí a prstů. Dochází k němu 4-7× méně častěji než v případě tenisového lokte.

Extenzor

Extenzor je sval, který způsobuje extenzi, což je pohyb, při kterém se úhel mezi dvěma kostmi zvětšuje (u loketního kloubu se jedná o pohyb, kdy narovnáváte předloktí od paže). Jinými slovy jde o sval, který narovnává kloub, např. zápěstí nebo loketní kloub. Typickým příkladem je triceps.

Flexor

Flexor je sval způsobující flexi, tedy pohyb, při kterém se úhel mezi dvěma kostmi zmenšuje (v případě loketního kloubu se jedná o pohyb, kdy ohýbáte předloktí směrem k paži). Jinak řečeno se jedná o sval, který ohýbá kloub (kupříkladu biceps).

Pronace

Pohyb, při kterém se předloktí otáčí tak, že dlaň směřuje dolů nebo dozadu. Představte si, že otáčíte ruku, abyste položili dlaň na stůl.

Supinace

Otáčení předloktí způsobem, že dlaň směřuje nahoru nebo dopředu. Můžete si to představit například tak, že otáčíte ruku, abyste uchopili misku polévky.

Izometrická cvičení

Rehabilitační cviky, při kterých svaly generují sílu beze změny délky svalu a bez viditelného pohybu kloubu. Při izometrických cvičeních svaly pracují proti pevné odporové síle. Tyto cviky se používají při fyzioterapii k posílení svalů bez nadměrného zatěžování kloubů. A právě to je žádoucí při léčbě golfového či tenisového lokte, potažmo i dalších zánětů šlach a jiných stavů, kde by pohyb mohl způsobit další poranění nebo bolest.

Koncentrická cvičení

Typ svalových cvičení, během kterých se svaly zkracují při generování síly. V zásadě "běžný typ" cvičení při posilování, nicméně se v rehabilitačních programech často kombinuje s excentrickým cvičením (kdy se svaly prodlužují při generování síly) jako prevence opakovaných zranění.

Tip: Mohlo by vás zajímat, proč bychom měli investovat do našeho zdraví.

 

Golfový a tenisový loket - příznaky a jak je rozpoznat

A teď už pojďme k věci - vysvětlíme, jaké jsou příznaky golfového či tenisového lokte, čím se od sebe liší a jak je rozpoznáte.

Tenisový loket (laterální epikondylitida)

Jedná se o stav, kdy nastává zánět šlach připojených k vnější straně lokte. Obvykle je tenisový loket způsobený opakovaným přetížením extenzorových svalů předloktí, které jsou odpovědné za extenzi (narovnávání) zápěstí a prstů.

Příznaky:

  • Bolest - ostrá nebo pálivá bolest na vnější straně lokte, která může vystřelovat dolů do předloktí a zápěstí. Bolest se zhoršuje při aktivitách zahrnujících extenzi zápěstí proti odporu, např. při držení tenisové rakety, otáčení šroubovákem nebo zvedání těžkých předmětů s nataženým loktem.
  • Citlivost - bolest při dotyku na vnější straně lokte.
  • Slabost - snížená síla při uchopování a zvedání předmětů.
  • Omezený rozsah pohybu - dochází k omezení pohybu v loketním kloubu, zejména kvůli intenzivní bolesti.

Golfový loket (mediální epikondylitida)

Jde o stav, kdy dochází k zánětu šlach připojených k vnitřní straně lokte. Tento stav je způsobený opakovaným přetížením flexorových svalů předloktí, které jsou odpovědné za flexi (ohýbání) zápěstí a prstů. Jde o vzácnější případ, který se v průměru vyskytuje až sedmkrát méně často než laterální epikondylitida (tenisový loket).

Příznaky:

  • Bolest - vyskytuje se zejména na vnitřní straně lokte, může ale i vystřelovat dolů do předloktí. Bolest se zhoršuje při aktivitách zahrnujících flexi zápěstí proti odporu, jako je držení golfové hole, házení míčem nebo zvedání těžkých předmětů s ohnutým loktem.
  • Citlivost - bolest při dotyku na vnitřní straně lokte.
  • Slabost - snížená síla při uchopování a ohýbání zápěstí.
  • Omezený rozsah pohybu - kvůli bolesti může docházet k omezení pohybu v loketním kloubu.

 

Golfový a tenisový loket - ambulantní léčba a domácí ošetřování

Ambulantní a domácí léčba golfového a tenisového lokte se zaměřuje na zmírnění bolesti, snížení zánětu a zlepšení funkce lokte bez nutnosti chirurgického zákroku. Probereme si, jaké máte možnosti léčby, které budeme řadit dle efektivity a účinnosti.

Farmakoterapie

Jedná se o podávání medikamentů, tedy léků.

  • Nesteroidní protizánětlivé léky - poslouží vám k úlevě od bolesti a zánětu. Léky jako ibuprofen nebo naproxen jsou volně dostupné ve formě tablet nebo gelů, které si aplikujete přímo na postiženou oblast.
  • Kortikosteroidové injekce - injekce kortikosteroidů do postižené oblasti pomáhají odstranit zánět a zmírnit bolest. Opakované injekce se podávají obvykle s odstupem měsíců kvůli potenciálním vedlejším účinkům.

Ortézy a bandáže

  • Epikondylární pásky nebo ortézy se používají dle potřeby ke snížení napětí na šlachy a zmírnění bolesti během běžných denních činností. Bandáže a ortézy poskytují podporu a stabilizaci lokte. Nošení může trvat několik týdnů až měsíců, dokud nedojde ke zlepšení stavu. Na druhou stranu, žádná z těchto možností nezlepší schopnost šlachy snášet zatížení ve střednědobém a dlouhodobém období.

Fyzikální terapie

Jedná se o různé techniky a procedury, které využívají fyzikální prostředky (jako je teplo, světlo, zvukové vlny, elektrický proud) k léčbě bolesti, zánětu a k podpoře hojení tkání.

  • Kryoterapie (ledování) - aplikujte led (nebo zmražený chladivý gel) na postiženou oblast, pomůže vám ke snížení bolesti i zánětu. Doporučujeme aplikaci ledu po dobu 15-20 minut několikrát denně dle potřeby.
  • Ultrazvuková terapie využívá vysokofrekvenční zvukové vlny k léčbě bolesti a zánětu. Pomáhá zlepšit krevní oběh a urychlit hojení tkání. Ultrazvuková terapie se obvykle používá jako jedna z prvních metod fyzikální terapie pro rychlou odezvu a dobrou účinnost pro zmírnění příznaků. Procedura trvá přibližně 5-10 minut a obvykle se provádí 2-3krát týdně po dobu 4-6 týdnů.
  • Laserová terapie už je o něco "větší kalibr", k léčbě bolesti a zánětu se při ní používá energeticky nízkoúrovňový laser. Cílem je urychlit hojení tkání a zlepšit krevní oběh. Laserová terapie je účinnější než ultrazvuková terapie, zejména u chronických stavů. Trvání a opakování procedury je v zásadě stejné jako u ultrazvukové terapie.
  • Léčba rázovou vlnou (ESWT) využívá vysokoenergetické zvukové vlny k léčbě chronických tendinopatií (tj. poškozených nebo podrážděných šlach). Procedura stimuluje hojení tkání, snižuje zánět a zmírňuje bolest a považuje se za vůbec nejúčinnější metodu fyzikální terapie pro dlouhodobé zlepšení stavu golfového či tenisového lokte. Léčba trvá přibližně 10-20 minut a provádí se jednou týdně zpravidla po dobu 3-6 týdnů.

Domácí léčba

Možnosti domácí léčby tenisového či golfového lokte by vám měl ideálně doporučit vás ošetřující lékař po stanovení diagnózy a určení konzervativní léčby. Nic nezkazíte ledováním, které jsme popsali výše, nebo podáváním volně dostupných protizánětlivých léků. Nepřekračujte však jejich doporučené dávkování.

Opatrně s odpočinkem - pochopitelně doporučujeme snížení nebo přerušení činností, které zhoršují příznaky golfového či tenisového lokte, např. zvedání těžkých předmětů nebo sportovní aktivity. Mějte ale na paměti, že se stav šlach nezlepší odpočinkem. Neprospívá šlachám ve fázi pozdní degenerace nebo poškození, dále totiž snižuje kapacitu šlachy nést potřebou fyzickou zátěž. Vhodné je postupné zvyšování aktivity po odeznění akutních příznaků, aby se zabránilo opakování zranění.

Součástí domácí léčby mohou být jemné protahovací cviky a posilovací cvičení zaměřené na svaly předloktí, pokud vám je doporučí fyzioterapeut. A tím se dostáváme k nejzásadnějšímu způsobu, jak léčit tenisový loket. Je jím fyzioterapie.

 

Golfový a tenisový loket - fyzioterapie

Rehabilitace zahrnuje různé cviky a přístupy pro zlepšení síly předloktí - v případě tenisového lokte budou cviky zaměřené na extenzi zápěstí, u golfového lokte to pak budou cviky zaměřené na flexi zápěstí.

Vždy byste ale měli snížit zátěžové aktivity a postupně zvyšovat zátěž podle své vlastní tolerance. Doporučujeme izometrická cvičení a cvičení zaměřená na extenzi a supinaci zápěstí. Naopak se určitě vyhněte strečinku, který je na rozdíl od koncentrických a izometrických cvičení v přímé kontraindikaci. Šlachy dobře reagují na větší zátěž, ne však na tah.

Pojďme se podívat na základní cviky.

Golfový loket - cviky

Protažení flexorů zápěstí pro zlepšení flexibility a snížení napětí ve flexorových svalech předloktí:

  • Natáhněte paži před sebe s dlaní směřující nahoru.
  • Pomocí druhé ruky jemně ohněte zápěstí dolů, až ucítíte protažení na vnitřní straně předloktí.
  • Držte pozici 15-30 sekund.
  • Uvolněte a opakujte 3×.

Posilování flexorů zápěstí pro posílení svalů a zlepšení jejich odolnosti vůči zátěži.

  • Sedněte si, předloktí položte na stůl s dlaní směřující nahoru a zápěstím přes okraj stolu.
  • Držte lehkou činku nebo láhev s vodou.
  • Pomalu ohýbejte zápěstí nahoru a dolů.
  • Opakujte 10-15× ve 2-3 sériích.

Posilování flexorů zápěstí

Posilování flexorů zápěstí

Izometrické cvičení flexorů zápěstí pro posilování svalů bez jejich prodlužování nebo zkracování.

  • Sedněte si, předloktí položte na stůl s dlaní směřující nahoru.
  • Umístěte druhou ruku na zápěstí a jemně zatlačte dolů.
  • Odpovězte proti síle druhé ruky, aniž byste pohybovali zápěstím.
  • Držte 10-15 sekund.
  • Uvolněte a opakujte 5-10×.

Izometrické cvičení flexorů zápěstí

Rotace předloktí pro zlepšení flexibility a síly předloktí.

  • Držte lehkou činku nebo láhev s vodou ve svislé poloze.
  • Pomalu otáčejte předloktím, aby se dlaň otočila nahoru (supinace) a dolů (pronace).
  • Opakujte 10-15× ve 2-3 sériích.

Rotace předloktí

Rotace předloktí

Tenisový loket - cviky

Protažení extenzorů zápěstí pro zlepšení flexibility a snížení napětí v extenzorových svalech předloktí.

  • Natáhněte paži před sebe s dlaní směřující dolů.
  • Pomocí druhé ruky jemně ohněte zápěstí dolů, až ucítíte protažení na vnější straně předloktí.
  • Držte pozici 15-30 sekund.
  • Uvolněte a opakujte 3×.

Posilování extenzorů zápěstí pro posílení svalů a zlepšení jejich odolnosti vůči zátěži.

  • Sedněte si, předloktí položte na stůl s dlaní směřující dolů a zápěstím přes okraj stolu.
  • Držte lehkou činku nebo láhev s vodou.
  • Pomalu ohýbejte zápěstí nahoru a dolů.
  • Opakujte 10-15× ve 2-3 sériích.

Izometrické cvičení extenzorů zápěstí pro posílení svalů bez jejich prodlužování nebo zkracování.

  • Sedněte si, předloktí položte na stůl s dlaní směřující dolů.
  • Umístěte druhou ruku na zápěstí a jemně zatlačte dolů.
  • Odpovězte proti síle druhé ruky, aniž byste pohybovali zápěstím.
  • Držte 10-15 sekund.
  • Uvolněte a opakujte 5-10×.

Rotace předloktí pro zlepšení flexibility a síly předloktí.

  • Držte lehkou činku nebo láhev s vodou ve svislé poloze.
  • Pomalu otáčejte předloktím, aby se dlaň otočila nahoru (supinace) a dolů (pronace).
  • Opakujte 10-15× ve 2-3 sériích.

Tip: Zjistěte více o možnostech fyzioterapie pro zmírnění bolesti kloubů a měkkých tkání.

Každé opakování provádějte pomalu a kontrolovaně. Jednotlivé série cviků opakujte ideálně třikrát týdně s 24-48h odpočinkem mezi jednotlivými sériemi. Umožníte tím správnou regeneraci a nastartujete optimální syntézu kolagenu. Mimo cvičení omezte aktivity, které zhoršují bolest lokte.

Cvičební program by měl odpovídat vaší aktuální kapacitě šlachy a postupně se zvyšovat během rehabilitace, aby se podpořila postupná adaptace zátěže. Cviky byste měli provádět nejen pravidelně, ale především pod dohledem fyzioterapeuta, aby se zajistilo jejich správné provádění a minimalizovalo riziko dalšího zranění. To je obzvlášť důležité.

 

Jak si zajistíte odpovídající fyzioterapeutickou péči?

Dvěma slovy: velmi obtížně. Ne vždy vám lékař doporučí fyzioterapii, a když už tak učiní, nezřídka čekáte na volné termíny týdny až měsíce. A když se konečně k fyzioterapeutovi "dopracujete", trávíte desítky minut v čekárně, přestože jste byli objednaní na konkrétní termín. To je ale jenom čekárna - pak vstoupíte do ordinace a fyzioterapeut si teprve po vašem příchodu začne listovat lékařskými zprávami a pokládat vám otázky, na které nedokážete bez medicínského vzdělání odpovědět. A nasadí tomu korunu, když vám pak začne rozcvičovat dejme tomu levou ruku, ačkoliv zraněná byla ta pravá. Tak to bohužel běžně chodí ve veřejném zdravotnictví.

Naštěstí máte lepší možnost - objednat se k nám. Jaké to má výhody?

  • Objednáte se vždy na přesný čas a naši fyzioterapeuti vás přijmou bez čekání.
  • Připravíme vám fyzioterapeutickou péči na míru.
  • V klientské zóně budete mít veškeré informace na jednom místě, nabízíme i konzultace přes telefon.

Víme, že to víte, ale zdraví máte pouze jedno. Pečujte o něj, jak nejlépe můžete, a nezapomínejte ani na prevenci. Golfovému či tenisovému lokti nejlépe předejdete tím, že se budete vyhýbat opakovaným pohybům stejných svalových skupin. Před sportem nebo větší fyzickou zátěží si vždy důkladně protáhněte svaly. A pokud si nebudete jistí, ozvěte se nám, rádi vám poradíme nejen s prevencí.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Stanislava Foltýnová
starstarstarstarstar

Lepsiu kliniku som si nemohla vybrat. Pre mna uplne TOP. Tak mily a profesionalny personál aký je v Atode sa len tak nevidi. S mojim panickym strachom z jehal, sme nasli sposob ako som prekonala v pohode vsetky odbery pocas tehotenstva... gynekolog MUDr. Vlcek je pedant, ktory nic nepodcenuje! Po narodeni synceka, som prihlasila do atody i neho. Pravidelne kontroly v presny cas, kedy pridem a nemusim cakat sa ani z daleka nevyrovnaju tomu aky starostlivy ma pristup pani pediatrička! Pomer cena/kvalita je viac ako priaznivy!  Ked si zoberiem potaz v to, ze takmer vsetko mam pod jednou strechou a nemusim behat po polke Prahy...tak to za to rozhodne stoji!

photo
Petra Egerova
starstarstarstarstar

Toto zdravotní zařízení jsem si vybrala na základě toho, že když se objednáte, (sice za poplatek) tak se vám doktor věnuje přes hodinu. Vstřícný a příjemný personál na recepci vám vše vysvětlí a pak si pro vás osobně přijde lékař.Mohu jen a jen doporučit.

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.