logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00
Kdy navštívit spíše psychiatra, psychologa nebo psychoterapeuta? Kdo je kdo?
Úvodní obrázek

Jaký je rozdíl mezi psychiatrem, psychologem a psychoterapeutem? S určitými problémy je lepší navštívit psychiatra a s jinými zase psychologa nebo psychoterapeuta. A v některých situacích je možné navštěvovat tyto odborníky zároveň. V čem se jejich práce liší a jaká je jejich náplň práce?

Psychiatr je absolvent lékařské fakulty a disponuje akademickým titulem MUDr., je tedy lékařem.
Stanovuje diagnózu duševních poruch a může předepisovat léky (medikaci).

Psycholog je absolvent filozofické nebo pedagogické fakulty a disponuje minimálně magisterským titulem v psychologii.
Klinický psycholog je psycholog, který své vzdělání rozšířil o 5 letou praxi ve zdravotnictví a složil atestační zkoušku z klinické psychologie. Na rozdíl od psychologa může (stejně jako psychiatr) diagnostikovat duševní poruchy.

Psychoterapeut má vystudovaný humanitní obor nebo zdravotní obor a prošel komplexním psychoterapeutickým výcvikem. Psychoterapeut může být původní profesí učitel, právník, zdravotní sestra, sociální pracovník nebo psychiatr či psycholog. 

,,Psycholog a psychoterapeut léčí především slovem…“

V situacích, kdy se vám nedaří ve vztazích, ve škole, v zaměstnání nebo si procházíte rozvodem, prožíváte náročné období a nevíte jak ho překonat, jak se rozhodnout a potřebujete radu, pak je dobré vyhledat psychoterapeuta nebo psychologa. 

,,Psychiatr léčí především medikamenty…“

V momentě, kdy pociťujete závažné projevy duševního stavu, které vám dlouhodobě narušují běžný život – nedokážete se soustředit, trpíte poruchami spánku, nemáte chuť k jídlu, máte bludy nebo halucinace, panické ataky nebo suicidální myšlenky – je na místě navštívit psychiatra.

Jak probíhá prvotní vyšetření u psychiatrického lékaře?
Před samotnou návštěvou lékaře je především nutné vyplnit vstupní dotazník. Vyplněný a podepsaný dotazník je potvrzením, že o svém zdravotní stavu vypovídá pacient či jeho zákonný zástupce pravdivě a jakákoliv fabulace by pak šla k tíži pacienta.

U dětských pacientů je průběh vyšetření mírně odlišný od pacientů v dospělém věku, dětští pacienti v mnohých případech dochází na pravidelné kontroly častěji a vzhledem k nezbytné součinnosti s rodičem či zákonným zástupcem dítěte je zde vhodné zdůraznit spíše průběh vyšetření u pedopsychiatra, tedy u psychiatra pro děti a dorost.

Na prvním sezení je důležité sepsat anamnézu, kterou musí lékař s pacientem nebo s rodičem dítěte vždy prodiskutovat, je to důležitá a zcela zásadní součást seznámení se s pacientem.

V následující části prvovyšetření se pedopsychiatr věnuje převážně rodičům, kteří mu mají nastínit typ poruchy jejich dítěte. Je to nezbytné především u depresivního pacienta v dětském věku, zde se nelze vždy spoléhat na validitu jeho vlastní explorace. Také během prvovyšetření nerozdělujeme za každou cenu rodiče a dítě, abychom je zbytečně netraumatizovali. K rozdělení rodičů a dětí na sezení může dojít až při dalších vyšetřeních, až se s dítětem lépe seznámíme a dítě s důvěrou přijme, že je s lékařem samo v ordinaci.

Na závěr je také důležité zmínit, že psychiatrie se nezabývá psychoanalýzou ohledně původu traumatu, toto spadá spíše do oboru psychologa, psychiatr sleduje současnou situaci, a tu vyhodnocuje.

Pokud si stále nejste úplně jistí na koho se obrátit, nevadí. Rádi vám s objednáním pomůžeme.
Kontaktujte nás pomocí kontaktního formuláře nebo se na nás obraťte telefonicky.

 

 

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Belinda Filippelli
starstarstarstarstar

My only regret is that I didn't sign up for a membership years ago! From the very first meeting with my GP (which was 90 minutes and she was really listening, nothing felt rushed) I have had really positive encounters with all the doctors, nurses, and staff at Atoda. They really do their best to make you feel comfortable and cared for. They take a holistic look at your health, the information is shared between doctors, and you can choose to see a specialist within the clinic or get a referral to another doctor where you insurance would cover so it's very flexible to your needs and budget. Most of all it just took all the stress out of visiting doctors and turned it into a pleasant and caring experience. Highly recommend.

photo
Džejkob Jakubisko Dejvidson
starstarstarstarstar
Perfektní klinika, velmi zkušení lékaři, profesionální a šetrný přístup jak lékařů tak personálu. Jsem na této klinice půl roku a už bych neměnil, jsem maximálně spokojen.
Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.