logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00
Potravinová alergie nebo intolerance (nesnášenlivost)?
Úvodní obrázek

Lidé často zaměňují tyto dva pojmy. Jaký je mezi potravinovou alergií a intolerancí tedy rozdíl?

Potravinová alergie

je nepřiměřená reakce imunitního systému na některou potravinu nebo její složku. Alergie na potraviny mohou vyvolat vážné vedlejší reakce, ke kterým mnohdy stačí stopové množství alergenní potraviny. Potravinová alergie je tedy záležitostí imunitního systému.

Potravinové alergie se vyskytují poměrně řídce. Diagnostikována je cca u 2,5% populace. Mezi nejčastější alergeny patří arašídy, ořechy, vejce, mléko, ryby a korýši. Příznaky jsou kýchání, kašlání, vyrážka, podrážděná pokožka, otoky, únava, průjem a zvracení. Příznaky přicházejí obvykle do několika minut po konzumaci. V extrémních případech mohou vyvolat život ohrožující reakce.

Potravinová intolerance (nesnášenlivost)

je nežádoucí reakce na potraviny, na které se nepodílí imunitní systém. Jednou z příčin může být porucha trávení, kdy ve střevě buď úplně chybí určitý enzym, nebo je ho ve střevě málo.

U potravinové intolerance jsou projevy rozdílné. Obtíže se mohou objevit po několika hodinách, ale i dnech nebo týdnech po konzumaci intolerované potraviny. Projevy jsou různé, někdo může trpět nadýmáním, častou únavou, jiní mají kožní či respirační potíže. Proto je velmi složité rozpoznat, že se jedná právě o potravinovou intoleranci a ještě hůře se rozpoznává o jakou konkrétní potravinu nebo její složku, se jedná. Alergie a potravinová nesnášenlivost často vedou k jednotvárnému jídelníčku, ve kterém, mohou chybět některé z živin. Odborná konzultace nutričního terapeuta spojená s analýzou jídelníčku odhalí nedostatky, případně navrhne takové změny, aby byla strava pacienta opět plnohodnotná. Nečekejte a objednejte se k nám na vyšetření! Pomůžeme vám!

 

Potravinová alergie nebo intolerance?

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Vilma Vaitieke
starstarstarstarstar

Po letech extrémně špatných zkušeností s lékaři pro děti v Praze - tato klinika a naše nová lékařka paní MUDr. Agnieszka Podstolská je prostě ráj. Velmi profesionální a milý přístup, rychlá obsluha, dobrá komunikace v cz nebo angličtině (!), ochota pomoci, která se jinde těžko hledá. Velmi čisté a příjemné prostředí ve srovnání s místy „zdarma“ jinde, kde najdete smradlavé přeplněné malé čekárny s hrubým personálem, zejména sestřičkami ze staré školy, které vás nenávidí za to, že jste cizinci. Děkujeme všem, že jste tu pro nás pokaždé, když je to potřeba!

photo
Nada Soukupová
starstarstarstarstar
Atoda Medical je soukromé zařízení a jeho ceny jsou totožné s ostatními zařízeními tohoto druhu. Za to ale máme my klienti bonus v podobě nadstandardních služeb a za tím si stojím!!! Všichni lékaři, sestřičky ale i slečny recepční tvoří podle mého názoru skvělý tým a já se do této kliniky vždy těším. A že nejsem zrovna pacient, který si nechá všechno líbit:-) Mám svoje nároky, které nemůžu říci, že by nebyli plněny. Proto jsem si opět prodloužila registraci a zřejmě to tak i zůstane do budoucna. Chtěla bych poděkovat paní Karolíně Hrubé, která si získala moji důvěru a moc mě pomohla v situaci, se kterou jsem si nevěděla rady.Je to člověk na svém místě a velký profesionál. :-) Děkuji i všem ostatním .....
Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.