logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00
Těhotenství a cestování dle trimestrů
Úvodní obrázek

Vše co chce nastávající maminka vědět o cestování. Zeptejte se naší gynekologii. Máte svého lékaře/lékařku, ale nejste si jistá, Přijďte si pro „druhý“ názor.

První trimestr

Těhotenství není nemoc, ale nevolnosti v průběhu prvního trimestru Vás mohou doslova vyřadit z běžného provozu. V takovém případě je opravdu rozumnější strávit tyto dny doma a v klidu. Pokud se ale cítíte se dobře, není vůbec nutné cestu rušit a platit třeba stornopoplatky. Za rok se na skutečnou dovolenou vydáte jen stěží a  budete ráda vzpomínat, jak jste si s partnerem užili poslední chvíle ve dvou. Vždy konzultujte stav s Vaším lékařem či lékařkou. První trimestr je  nejvíce rizikovým obdobím, v němž až 15 % těhotenství končí spontánním potratem. Pozor v některých destinacích se stále můžete setkat s  omezenou lékařskou péčí a zcela nevyhovujícími hygienickými podmínkami, ačkoli hotel bude exklusivní.

Druhý trimestr

Většině žen pominou nevolnosti a vy jste zřejmě plná energie a optimismu. V takovém případě je namístě tuto příznivou konstelaci využít a dopřát si prima dovolenou. Riziko potratu je od 13. týdne gravidity již jen velmi malé a ve druhém trimestru se obvykle také vyskytuje jen málo komplikací.

Ale přece jen pozor, v současné době se zhruba 3 % dětí rodí ve druhé polovině druhého trimestru, tedy přicházejí na svět jako extrémně nezralí novorozenci. Jazyková bariéra je v tom případě ta nejmenší komplikace. Zkušenosti a možnosti péče o nedonošence se v mnoha zemích od těch českých liší zcela fatálně. Transfery domů jsou pak téměř nemožné, nehledě na obrovské náklady za péči o dítě i matku, kterou ne vždy pokryje Vaše cestovní pojištění.

V této době tedy exotické destinace nebo delší cesty spíše doporučujeme vynechat.

Třetí trimestr

Ve třetím trimestru už se vaše tělo i mysl pomalu, ale jistě chystají na porod a na nějaké velké cestování zřejmě nebudete mít ani pomyšlení. Miminko už je sice dostatečně velké na to, aby mimo dělohu přežilo bez zásadních komplikací, vy se ale pravděpodobně začínáte cítit jako hroch, takže cesta za podobnými živočichy vás asi moc neláká.

Kromě toho letecké společnosti obvykle nerady přepravují ženy v posledních šesti týdnech těhotenství, protože změny tlaku v kabině mohou porod uspíšit.
Od ukončeného 37. týdne byste už opravdu neměla cestovat nikam, protože v tomto období jste již v termínu porodu, a ten může přijít skutečně kdykoli.

Obecně platí:

  • hory s nadmořskou výškou nad 2500 m n. m. byste měla raději vynechat
  • dávejte si pozor na to, co jíte a pijete (led je nebalená voda….)
  • vyvarujte se také pobytu na přímém slunci a hodně pijte

Pro všechny případy: zjistěte si předem, kde je nejbližší zdravotnické zařízení a přesvědčte se pečlivě, co všechno kryje Vaše cestovní pojištění.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Dorota Kremer
starstarstarstarstar
Atoda má velice příjemný a profesionální přístup ke klientovi. Snaží se najít vždy řešení, které klienta uspokojí a celý personál je maximálně vstřícný, pečlivý a ochotný.
photo
Nada Soukupová
starstarstarstarstar
Atoda Medical je soukromé zařízení a jeho ceny jsou totožné s ostatními zařízeními tohoto druhu. Za to ale máme my klienti bonus v podobě nadstandardních služeb a za tím si stojím!!! Všichni lékaři, sestřičky ale i slečny recepční tvoří podle mého názoru skvělý tým a já se do této kliniky vždy těším. A že nejsem zrovna pacient, který si nechá všechno líbit:-) Mám svoje nároky, které nemůžu říci, že by nebyli plněny. Proto jsem si opět prodloužila registraci a zřejmě to tak i zůstane do budoucna. Chtěla bych poděkovat paní Karolíně Hrubé, která si získala moji důvěru a moc mě pomohla v situaci, se kterou jsem si nevěděla rady.Je to člověk na svém místě a velký profesionál. :-) Děkuji i všem ostatním .....
Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.