logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Co je ganglion?

Gangliová cysta je tekutinou naplněný váček pod kůží. Jedná se o nezhoubný útvar, který vzniká v blízkosti kloubů nebo šlach. Jeho obsahem je obvykle gelovitá látka, která může vytvářet výběžky pod kůží. Příčina vzniku těchto útvarů není známa. K vývoji ganglionu však přispívá trauma (včetně chronického mechanického dráždění) a mezi rizikové faktory patří gymnastická aktivita.

Nejste si jisti, jestli by u vás neměla být zahájena léčba ganglionu? Zašlete foto nebo se rovnou přijďte nechat vyšetřit. Náš tým špičkových lékařů vám poskytne tu nejlepší možnou zdravotní péči.

Nejčastější je ganglion na ruce (na zápěstí a na prstu)

Nejčastěji se ganglia vyskytuje na zadní straně zápěstí, následuje přední část zápěstí. Cysty se samozřejmě mohou vyskytovat i na jiných částech těla. Kde se nálezy objevují zejména?

  • Ganglia na ruce (ganglion na zápěstí, ganglion na prstu, na lokti).
  • Ganglion na noze (konkrétně ganglion na nártu a ganglion na kotníku).

Prevence vzniku ganglií je obtížná, protože jejich příčiny nejsou jasně známy. Sledování změn ve velikosti, bolestivosti nebo tvaru ganglia je klíčové pro včasnou detekci možných komplikací. Odborná dermatologická konzultace by měla přijít zejména v okamžiku náhlých změn v oblasti nálezu. Kontaktujte nás okamžitě zejména ve chvíli, kdy se jedná o bolestivý ganglion.

Ganglion: léčba a potřeba pravidelných kontrol

Diagnóza ganglia obvykle probíhá pomocí fyzikálního vyšetření a potvrzuje se ultrazvukem nebo MRI. Většina ganglií nezpůsobuje výrazné problémy a může být léčena konzervativními metodami, jako jsou například neinvazivní postupy či odbourání tlaku. V případě, že je ganglion bolestivý nebo vyvolává estetické obavy, je dobré provést bezbolestné chirurgické odstranění.

Existují tři možnosti léčby:

  • Vytrvat a sledovat: až 50 % ganglionů se samo vstřebá, je třeba počítat ale s horizontem 10 let.
  • Aspirace: jedná se o velmi jednoduchý způsob odsátí obsahu cysty. Ponechaný váček se ale velmi často opět naplní.
  • Chirurgický zákrok (operace ganglionu): jde o úplné odstranění váčku i s krčkem.  ento zákrok se vyznačuje absolutní účinností, jelikož zajišťuje úplné odstranění ganglionu včetně jeho krčku. Procedura poskytuje okamžitý efekt, pacient pocítí úlevu a zbavení tlaku na okolní struktury téměř okamžitě po operaci. Díky lokální anestezii je zákrok spojen s minimálními nepříjemnými pocity pro pacienta, navíc je tato metoda šetrná k okolním anatomickým strukturám tkání. Nejen, že se se jedná o zákrok minimalizující estetické následky, ale pacient se také může díky rychlému zotavení po operaci okamžitě navrátit k běžnému životu bez omezení.

Proč zvolit odstranění ganglionu v ATODA Medical?

Nalezli jste na těle ganglion? Odstranění a léčbu můžete svěřit do rukou našich profesionálů.

U nás v ATODA Medical najdete dermatologické i chirurgické oddělení pod jednou střechou. Ganglion vám odstraníme v lokální anestezii. Efekt zákroku je okamžitý, zbaví vás tlaku na okolní struktury. Vzhledem k tomu, že i po tomto způsobu bohužel dochází výjimečně k recidivám, budeme vás pravidelně sledovat. 

Pacienti oceňují nejen velmi uklidňující prostory v secesní vile, ale zejména nadstandardně krátkou čekací dobu a objednání na přesný čas.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Lenka Mariankova
starstarstarstarstar

Doporučuji

photo
Aleš Háma
starstarstarstarstar
ATODA Medical je pro mne ostrov péče v servisu o mé tělo. Lidský přístup, komfort a flexibilita to jsou důvody proč, když mé tělo něco potřebuje, jdu právě sem.
Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.