logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Pilonidální sinus (cysta) - léčba a odstranění v lokální anestezii

Co je pilonidální sinus?

Pilonidální onemocnění je ve skutečnosti chronická infekce v oblasti rýhy mezi hýžděmi. Na dně rýhy mezi hýžděmi se tvoří kanálky a dutinky pod kůží vyplněné chlupy a hnisem.

 

Jak pilonidální sinus vzniká?

Na vzniku se podílí mnoho faktorů. Nejvýznamějšími jsou tlak a tření v dané oblasti, které vedou k zarůstání chloupků pod kůži. Větší pravděpodobnost vzniku onemocnění je tedy u výraznějšího ochlupení, při sedavém způsobu života, sportech s namáháním oblasti mezi hýžděmi (jízda na koni, cyklistika a podobně). Nejčastěji se objevuje ve věku 16 - 26 let.

 

Jaké jsou příznaky pilonidální cysty?

  • Bolest nad kostrčí nebo v horní části štěrbiny mezi hýžděmi, která se zhoršuje s dlouhým sezením (např. po dlouhém dni v kanceláři či ve škole, po dlouhé jízdě autem)
  • Otok nebo zarudnutí v oblasti štěrbiny mezi hýžděmi
  • Pokud není infekce léčena vytvoří se absces (dutina naplněná hnisem), ten se může otevřít, odvádět směs krve a hnisu, někdy je to první známka, které si všimnete

 

Pilonidální sinus a léčba?

Pilonidální onemocnění málokdy odezní bez léčby. Většina případů vyžaduje nějaký typ chirurgického zákroku.

Jak probíhá léčba pilonidální cysty na naší klinice:

1. Úvodní vyšetření a konzultace (30 min)

Zhodnotíme pokročilost onemocnění, zda zánět zklidnit konzervativně nebo je již nutné z dutiny chirurgicky vypustit hnis (incize abscesu). Proto je důležité se k nám objednat co nejdříve!

Naplánujeme vhodný čas na odstranění všech projevů pilonidálního onemocnění (kompletní chirurgická excize).

Zhodnotíme, zda je možná kompletní excize v lokální anestezii nebo celkové anestezii (rozsah můžeme ihned zhodnotit ultrazvukem)

2. Odstranění pilonidálního sinu a cysty v lokální anestezii (90 min)

Chceme našim pacientům umožnit podstoupit výkon bez nutnosti delší hospitalizace a nutnosti celkové anestezie v příjemném prostředí našeho moderního zákrokového sálku.

Výkon probíhá s důrazem na minimalizaci stresu a bolesti jak při samotném zákroku, tak po něm. Bylo dokázáno, že odstranění pilonidálního sinu v lokální anestezii vede k menší pooperační bolesti.

Riziko návratu onemocnění snižujeme volbou moderních operačních postupů a také předoperačním ultrazvukovým mapingem přímo na sále.

V průběhu výkonu můžete poslouchat hudbu nebo si s námi povídat.

Oblast, kde budeme operovat znecitlivíme injekcí lokálního anestetika, ale předem Vás již připravíme podáním léku proti bolesti a proti úzkosti. Pokud Vám činí podání injekce obtíže je možné využít krátkodobé inhalační anestesie rajským plynem (Entonox).

Po operaci bude rána esteticky zašita nevstřebatelným stehem.

V některých případech bude do rány vložen drén (trubička, která odvede tekutiny).

 

3. Kontrola k odstranění drénu (15 min)

V případě, že byl zaveden drén, bude nejčastěji den po výkonu odstraněn.

 

4. Kontrola k odstranění stehů (15 min)

Dle rozsahu rány budou stehy odstraněny 10-14 dní po výkonu.

Laserová epilace

V návaznosti na primární ošetření pilonidálního sinu (cysty) chirurgickými metodami nabízíme na naší klinice laserovou epilaci postižené oblasti, protože bylo dokázáno, že laserová epilace snižuje riziko návratu pilonidální choroby.

Pilonidální onemocnění může být velmi obtěžující onemocnění navíc v intimní oblasti.

Neostýchejte se s námi váš problém konzultovat.

Jsme tu proto, abychom našli co nejpříjemnější řešení!

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Vilma Vaitieke
starstarstarstarstar

Po letech extrémně špatných zkušeností s lékaři pro děti v Praze - tato klinika a naše nová lékařka paní MUDr. Agnieszka Podstolská je prostě ráj. Velmi profesionální a milý přístup, rychlá obsluha, dobrá komunikace v cz nebo angličtině (!), ochota pomoci, která se jinde těžko hledá. Velmi čisté a příjemné prostředí ve srovnání s místy „zdarma“ jinde, kde najdete smradlavé přeplněné malé čekárny s hrubým personálem, zejména sestřičkami ze staré školy, které vás nenávidí za to, že jste cizinci. Děkujeme všem, že jste tu pro nás pokaždé, když je to potřeba!

photo
Antoine Borg
starstarstarstarstar

Vřele doporučuji ATODU jako lékařskou kliniku - personál je přátelský, zdvořilý a vysoce efektivní. Je skvělé, že se můžete spolehnout na skupinu profesionálů, když je nejvíce potřebujete.

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.