logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00
Obezita – strašák 21. století
Úvodní obrázek

Kdo by neslyšel o obezitě od lékařů, rodinných příslušníků a i z médií. Slýcháme většinou, jak obezita s sebou nese mnohá zdravotní rizika. A pro jednou mají všichni pravdu. Co vše se tedy skrývá za obezitou, jak se definuje, a jak se jí pokusit vyhnout, vám snad prozradí tento článek.

Obecně používaná definice obezity zní – zmnožená tuková tkáň v těle jedince. Znamená to tedy, že člověk má větší procentuální zastoupení tuku než je jeho akceptovatelná mez. U žen se tato mez pohybuje kolem 32 %, u mužů kolem 20 %. Ženy mají fyziologicky více tuku v těle, důvodem je správné fungování menstruačního cyklu a zachování vhodných podmínek pro otěhotnění. Proto by dospělé ženy nikdy neměly mít méně jak 15 % tuku v těle. V ČR trpí některým stupněm obezity přes 35 % obyvatelstva, což je alarmující statistika.

Obezita se diagnostikuje pomocí několika metod. Jedna z nich je výpočet BMI (Body Mass Index), který poté rozděluje obezitu do tří stupňů. Od 30 kg/m2 je to 1. stupeň, od 35 kg/m2 je to 2. stupeň a od 40 kg/m2 výš je to 3. stupeň, který je též někdy označován jako morbidní obezita. Další metodou je přeměřování obvodu pasu. Rizikový obvod pasu je u žen od 80 cm, u mužů od 94 cm. S obezitou se pojí nejčastěji další zdravotní potíže a těmi jsou: vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, diabetes, rozvoj aterosklerózy, a to vše vede k vyššímu riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění, např. infarktu myokardu či cévní mozkové příhodě. Nemluvě o přetížení kloubů dolních končetin.

Obezita vzniká na základě působení mnoha vlivů. Velkou část tvoří životní styl, tedy jak se člověk stravuje, pohybuje, zda kouří a pije alkohol. Určitou část může samozřejmě ovlivňovat i genetika, zvlášť, pokud se obezita vyskytuje u rodičů i prarodičů. Ovšem neznamená to, že se tak jedinec může vymlouvat na to, že za vše můžou jen geny. Kdepak! Vlastním přičiněním můžete buď genetické vlohy podpořit, nebo jednoduše řečeno potlačit. Pokud se budete stravovat podle doporučení zdravé výživy (dostatek ovoce a zeleniny, kvalitní celozrnné obiloviny, luštěniny, kvalitní libové maso, mléko a mléčné výrobky, dostatek vlákniny apod.), k tomu si budete pravidelně dopřávat pohyb (běh, plavání, cyklistika, různé typy posilování), nebudete kouřit a pít ve velkém množství alkohol, pak jste na dobré cestě, jak obezitě předejít.

Nesnažte se nikdy obezitu řešit drastickými dietami, půsty či detoxy, jelikož tím riskujete jojo efekt, kdy se vám akorát vrátí shozená kila a možná naberete ještě něco navíc. Svěřte se raději do rukou odborníků jak z řad lékařůobezitologů, tak nutričních terapeutů / specialistů, kteří vám pomohou nastavit správný režim, díky kterému začnete nežádoucí a život ohrožující kila redukovat.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Nada Soukupová
starstarstarstarstar
Atoda Medical je soukromé zařízení a jeho ceny jsou totožné s ostatními zařízeními tohoto druhu. Za to ale máme my klienti bonus v podobě nadstandardních služeb a za tím si stojím!!! Všichni lékaři, sestřičky ale i slečny recepční tvoří podle mého názoru skvělý tým a já se do této kliniky vždy těším. A že nejsem zrovna pacient, který si nechá všechno líbit:-) Mám svoje nároky, které nemůžu říci, že by nebyli plněny. Proto jsem si opět prodloužila registraci a zřejmě to tak i zůstane do budoucna. Chtěla bych poděkovat paní Karolíně Hrubé, která si získala moji důvěru a moc mě pomohla v situaci, se kterou jsem si nevěděla rady.Je to člověk na svém místě a velký profesionál. :-) Děkuji i všem ostatním .....
photo
Iva Kuchařová
starstarstarstarstar

Pediatrie a paní doktorka Draxlová je TOP. Absolutně nikdo nemá problém dítě vyšetřit v sedě na zemi, počkat na správný okamžik. S dětmi jednají jako se sobě rovnými. Více takových pediatrií a lékařů!

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.