logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00
Syndrom polycystických vaječníků (PCOS)
Úvodní obrázek

Syndrom polycystických vaječníků (PCOS) je endokrinní porucha, která postihuje ženy reprodukčního věku. Charakterizuje se přítomností malých cyst na vaječnících, což vede k nerovnováze hormonů, zejména zvýšené hladině androgenů (mužských hormonů) a poruchám ovulace.

Mezi hlavní příznaky PCOS patří:

  • Menstruační poruchy: Nepravidelné nebo vzácné menstruace, až absenci menstruace.
  • Hyperandrogenismus: Zvýšené množství androgenů, které se projeví na ženském těle. Vysoká hladina testosteronu v ženském těle může zapříčinit rozvoj následujících příznaků: mastnou pleť (seboreu), akné, nadměrný růst tmavého nebo hrubého ochlupení podobného mužskému (hirsutismus), hluboký hlas, mužský typ plešatosti.
  • Polycystická struktura vaječníků: Na sonografickém vyšetření jsou viditelné malé cysty na povrchu vaječníků.

PCOS může mít negativní dopad na plodnost ženy, protože porucha ovulace ztěžuje nebo znemožňuje těhotenství. Kromě toho mohou být pacientky s PCOS náchylnější k obezitě, inzulínové rezistenci, cukrovce typu 2 a srdečním onemocněním.

Přesná příčina PCOS není zcela známa, ale genetika, životní styl a faktory prostředí hrají důležitou roli v jeho vývoji. Diagnóza PCOS zahrnuje důkladný lékařský a hormonální screening, ultrazvukové vyšetření a vyloučení jiných možných příčin podobných příznaků.

Léčba PCOS zahrnuje změny životního stylu, jako je zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita, která může pomoci normalizovat hladiny hormonů. V některých případech jsou předepsány hormonální léky k regulaci menstruace a snížení hladiny androgenů. Pro ženy s PCOS, které chtějí otěhotnět, mohou být doporučeny léky na podporu ovulace nebo asistovaná reprodukce.

Je důležité, aby ženy s podezřením na PCOS vyhledaly lékařskou pomoc u gynekologa. Pravidelně kontrolovaly svůj zdravotní stav, aby se zabránilo komplikacím a zlepšila celková kvalita života.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Daniel Bobek
starstarstarstarstar

Pan doktor Pavel Beno neuvěřitelný profesionál, ostatní také,sice zaplatíte,ale stojí to za to. Už po příchodu se začnete cítit jako VIP, jde přece i zdraví, už nikdy se nenechám ošetřit jinde. Už se těším na kontrolu, pan ex primář je kapacita,všem doporučuji a upřímně,zažil jsem toho už hodně po nemocnicích kde s k vám chovají jako by jste je obtezovali.

photo
Bárbara Mazetto
starstarstarstarstar

S lékaři v Atoda máme zatím jen dobré zkušenosti. Detmatolog byl skvělý a dokázal vyléčit u našeho chlapečka strašnou infekci a nekonečný ekzém. Pediatr je vždy velmi milý a dobře naslouchá, praktický lékař i gynekolog také. Všichni vždy starostliví a nápomocní, když je potřeba.

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.