logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Zánět středního ucha u dospělých a zánět středního ucha u dětí se neliší

Zánět středního ucha je časté a bolestivé onemocnění ucha, které postihuje dospělé i děti. Jak poznat zánět středního ucha?

Lidé často zaměňují zánět vnějšího ucha za zánět zvukovodu, a proto je důležité jednoduše nastínit anatomii ucha. Boltec, tzv. vnější ucho, pokračuje dále dovnitř „dírou“, kterou správně označujeme zvukovod. Ten vede až k přepážce tvořené membránou, známou jako bubínek. Za ním následně začíná střední ucho, které je tvořeno systémem kůstek (kovadlinka, kladívko, třmínek).

Zánět zevního ucha je lokalizovaný vně bubínku, za bubínkem už se jedná o zánět středního ucha.

Zánět středního ucha: příznaky, které trápí většinu pacientů

Trápí vás zánět ucha, nebo se jedná o něco jiného? Napovědět vám mohou příznaky. Zánět zevního ucha se objevuje často po prodělané infekci horních cest dýchacích, zejména po rýmě či chřipce. První bolesti uší (mnohdy pulzujícího charakteru), pocit zalehlého ucha, výtoky, horečky či dokonce průjem či zvracení nejčastěji přichází v noci. Děti často vytrvale křičí a dotýkají se uší.

Množství pacientů navštíví rovnou pohotovost, kde mu poradí, co na bolest ucha, ale druhý den se často vrací. Tento zánět uší bývá totiž často oboustranný a bolest v obou uších se nemusí projevit současně.

Otázka tedy zní: co na zánět a jak ho léčit?

 

Jak léčit zánět středního ucha (léčba)

Pokud jste si jisti, že máte zánět v uchu, léčba by měla vždy započít u lékaře, který dokáže bolesti zmírnit, odstranit zánět a pomoci pacientovi s tím, aby se zánět uší již nevracel. Opakované záněty nejsou výjimkou, neléčený či špatně léčený zánět může vést nejen k trvalému poškození sluchu, ale také k doživotním následkům u dětí.

Lékaři často předepisují prášky na bolest i kapky, záněty odstraňují propíchnutím bubínku. Pokud se jedná o bakteriální infekci, předepisují se běžně antibiotika. Důležitou součástí léčby je také udržování čistého zvukovodu a správným způsobem smrkání (z jedné nosní dírky).

 

Přijďte na vyléčení k nám do ATODY:

Chronický zánět ucha: léčba

Chronický zánět často nedoprovází horečky ani teploty a nebývá bolestivý (příznaky mívají podobu svědění, pálení, nedoslýchavosti), o to více problematický ale může být.

Aby se z akutního druhu zánětu nestal chronický, je třeba učinit několik preventivních kroků. V žádném případě se při zánětu středního ucha nerozhodujte pro samoléčbu. Chronickému zánětu lze předejít řádným ukončením léčení a dobráním všech medikamentů. Doporučujeme také často smrkat a dodržovat zásady hygieny uší.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Eva Mom Platts
starstarstarstarstar

Atoda medical není jen tak ledajaká lékařská klinika, je to domov daleko od domova, když potřebujete péči o své děti. Od chvíle, kdy vejdete dovnitř, do chvíle, kdy odejdete, se cítíte vítáni, cítíte se opečováváni, cítíte se pochopeni. Recepce je čistá, prostorná, všechny recepční a recepční byli dobře vyškoleni a měli bezvadné chování, vidíte 2 pohovky, velký stůl pro pacienty, krásné a uklidňující umění na stěnách, české, anglické, německé knihy na poličce, pokud dostanete žízeň, při čekání máte občerstvení k dispozici ihned. Koupelny jsou také v areálu. Pokoje lékařů jsou dobře osvětlené, čisté, vybavené nástroji potřebnými pro vaši péči. Komunikoval jsem se společností Atoda medical prostřednictvím telefonu a e-mailu a vždy rychle odpověděli. Vřele doporučuji Atodu medical jednotlivcům i rodinám. Moje děti viděly MUDR. Podstolská, která byla milá, nikdy nespěchala, byla znalá, dobře se s ní domluvila, mluvila česky a anglicky (jsem Češka, vdaná v zahraničí).

photo
Petr Koubský
starstarstarstarstar
Po několika měsících od registrace jsem naprosto spokojen. Výtečná praktická lékařka i specializované služby, termínově pružní, příjemná recepce. Lidský přístup. Tahle si představuju lékařskou péči! Skvěle vynaložené peníze. Mimochodem, včas rozpoznali, že to na obličeji, o čem jsem si myslel, že je znamínko, není tak docela znamínko, a odeslali mě na životně důležitou operaci. Díky.
Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.