logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Co je zánět vnějšího zvukovodu?

Zánět zvukovodu je časté a bolestivé onemocnění ucha.

Pro lepší pochopení zánětu je dobré si jednoduše vysvětlit, jak ucho či zevní zvukovod vypadá. Boltec, tzv. vnější ucho, pokračuje dovnitř „dírou“, kterou nazýváme jako vnější zvukovod. Ten vede až k přepážce tvořené membránou, známou jako bubínek a za ním následně začíná střední ucho.

O zánět vnějšího zvukovodu (hovorově také zánět zevního ucha či zánět vnějšího ucha) se jedná tedy v okamžiku, kdy je lokalizovaný vně bubínku. Jedná se o virovou, bakteriální či plísňovou infekci kůže. Jiný druh zánětu je ten za bubínkem, známý jako zánět středního ucha.

 

Zánět zvukovodu: příznaky, které vám napoví

Jedním z příznaků je zejména silná bolest zvukovodu u dospělých (ale také u dětí). Ucho je citlivé, pacienti často popisují, že je trápí “ucpaný zvukovod” nebo také “zalehlé ucho”. Z ucha může vytékat sekret různých podob, některým pacientům natékají uzliny v okolí ucha, kdy cítí bouličku zejména za uchem. Někteří si stěžují na zhoršený sluch, u pár případů se objevuje také zvýšená tělesná teplota.

Pokud se zánět zvukovodu neléčí tak, jak by měl, mohou se v budoucnu dostavit komplikace. Opakující se zánět zvukovodu u dětí i dospělých není nic neobvyklého. Kapky prostě a jednoduše nestačí, nejdříve je třeba navštívit doktora. Mnoho lidí si samoléčbou říká o chronický zánět.

 

Jak nedostat zánět zevního zvukovodu?

Existuje způsob, jak nedostat zánět zevního zvukovodu? Základem je náležitá hygiena, respektive správné čištění. Maz, který produkuje zvukovod pomocí mazových žláz, ucho chrání. Je schopné odvádět z něj nečistoty. Pokud je ale jeho “samočistící” schopnost narušena, nemůže nadále ucho chránit.

Uši je třeba čistit pouze decentně či vůbec a nezajíždět tyčinkami příliš hluboko.

 

Jak léčit zánět zvukovodu (léčba)

Vždy je nutné navštívit lékaře, který zvukovod vyčistí pomocí speciálních nástrojů. Následně předepíše léky, nejčastěji kapky snižující otok ucha a léčící zánět.

Jestliže se jedná o plísňovou infekci, lékař často předepisuje antimykotika.

Pokud vás trápí zánět zvukovodu, je třeba se obrnit trpělivostí. Pamatujte, že vhodnou léčbu nejlépe stanoví lékař, léčba pak trvá zhruba týden. V případě samoléčby může vše trvat mnohem déle, často s nulovými výsledky a možnými budoucími komplikacemi.

Dobrou zprávou je, že léčbu, kterou stanoví lékař, běžně nedoprovázejí žádné komplikace.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Malika Inogamova
starstarstarstarstar
Příjemné prostředí, pěkný personál, rychle zajištění termínu a kvalitně vyšetření. Všecko je na vysoké úrovni, děkuji že se na Vás mužů obrátit s jakým koliv problémem a vždy dostanu kvalitnou péči !
photo
Adam Jelínek
starstarstarstarstar

Do ATODA Medical, patřím už asi půl roku a za tu dobu jsem si vyzkoušel to jak nebýt v područí státního lékařství,  kdy čekáte na vyšetření měsíce a ještě musíte prosit. V ATODA Medical si za službu připlatíte ale vynaložených prostředků nelituju ani do jedné koruny, protože se k Vám chovají jako k zákazníkovi. Když to hoří tak máte termín do pár dnů téměř na cokoliv a  o to přeci ve zdraví jde.  Moc děkuji za skvělou práci a péči.

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.