logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Otevírací doba během vánočních svátků, budova A: 25.12. zavřeno, 26.12. zavřeno, 27.12. 7:30-16h, 28.12. 7:30-19h,          29.12. 7:30-16h, 1.1.2024 zavřeno
Více informací
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00
Otevírací doba během vánočních svátků, budova A: 25.12. zavřeno, 26.12. zavřeno, 27.12. 7:30-16h, 28.12. 7:30-19h,          29.12. 7:30-16h, 1.1.2024 zavřeno Více informací

Co je zánět vnějšího zvukovodu?

Zánět zvukovodu je časté a bolestivé onemocnění ucha.

Pro lepší pochopení zánětu je dobré si jednoduše vysvětlit, jak ucho či zevní zvukovod vypadá. Boltec, tzv. vnější ucho, pokračuje dovnitř „dírou“, kterou nazýváme jako vnější zvukovod. Ten vede až k přepážce tvořené membránou, známou jako bubínek a za ním následně začíná střední ucho.

O zánět vnějšího zvukovodu (hovorově také zánět zevního ucha či zánět vnějšího ucha) se jedná tedy v okamžiku, kdy je lokalizovaný vně bubínku. Jedná se o virovou, bakteriální či plísňovou infekci kůže. Jiný druh zánětu je ten za bubínkem, známý jako zánět středního ucha.

 

Zánět zvukovodu: příznaky, které vám napoví

Jedním z příznaků je zejména silná bolest zvukovodu u dospělých (ale také u dětí). Ucho je citlivé, pacienti často popisují, že je trápí “ucpaný zvukovod” nebo také “zalehlé ucho”. Z ucha může vytékat sekret různých podob, některým pacientům natékají uzliny v okolí ucha, kdy cítí bouličku zejména za uchem. Někteří si stěžují na zhoršený sluch, u pár případů se objevuje také zvýšená tělesná teplota.

Pokud se zánět zvukovodu neléčí tak, jak by měl, mohou se v budoucnu dostavit komplikace. Opakující se zánět zvukovodu u dětí i dospělých není nic neobvyklého. Kapky prostě a jednoduše nestačí, nejdříve je třeba navštívit doktora. Mnoho lidí si samoléčbou říká o chronický zánět.

 

Jak nedostat zánět zevního zvukovodu?

Existuje způsob, jak nedostat zánět zevního zvukovodu? Základem je náležitá hygiena, respektive správné čištění. Maz, který produkuje zvukovod pomocí mazových žláz, ucho chrání. Je schopné odvádět z něj nečistoty. Pokud je ale jeho “samočistící” schopnost narušena, nemůže nadále ucho chránit.

Uši je třeba čistit pouze decentně či vůbec a nezajíždět tyčinkami příliš hluboko.

 

Jak léčit zánět zvukovodu (léčba)

Vždy je nutné navštívit lékaře, který zvukovod vyčistí pomocí speciálních nástrojů. Následně předepíše léky, nejčastěji kapky snižující otok ucha a léčící zánět.

Jestliže se jedná o plísňovou infekci, lékař často předepisuje antimykotika.

Pokud vás trápí zánět zvukovodu, je třeba se obrnit trpělivostí. Pamatujte, že vhodnou léčbu nejlépe stanoví lékař, léčba pak trvá zhruba týden. V případě samoléčby může vše trvat mnohem déle, často s nulovými výsledky a možnými budoucími komplikacemi.

Dobrou zprávou je, že léčbu, kterou stanoví lékař, běžně nedoprovázejí žádné komplikace.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Dorota Kremer
starstarstarstarstar
Atoda má velice příjemný a profesionální přístup ke klientovi. Snaží se najít vždy řešení, které klienta uspokojí a celý personál je maximálně vstřícný, pečlivý a ochotný.
photo
Silvia Žiaková
starstarstarstarstar

V Atode máme členstvo celá rodina. Najviac skúseností máme s pediatriou, konkrétne Dr. Draxlová. Sme veľmi spokojný s prístupom, odbornosťou a empatiou pani doktorky aj sestričky. Ďakujeme

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.