logo
icon
Ordinační doba
Po - Pá 7:30 - 19:00
Recepce : +420 277 003 100 Ordinační doba: Po - Pá 7:30 - 19:00

Odstranění kožního análního výčnělku

Anální kožní výčnělky (duplikatury) jsou běžným a nezhoubným kožním problémem. Můžete je vnímat jako malé hrbolky nebo vyvýšené oblasti na konečníku tvořené přebytečnou kůží. Je běžné mít více kožních výčnělků najednou.

 

Jak se kožní výčnělky projevují a jak je odlišit od jiných problémů v anální oblasti?

Anální kožní výčnělek je nezávažným projevem z hlediska zdraví, ale může velmi obtěžovat svěděním, občas může otéct a bolet, pokud v oblasti dochází k tření kůže o oděv. Přebytečná kůže může činit hygienu obtížnější. Kožní výčnělek zpravidla nekrvácí. V průběhu času se jeho velikost může zvětšovat, pokud dochází k mechanickému traumatu při čištění, nebo pokud se opakují problémy s hemeroidy či análními prasklinami, které tento výčnělek původně způsobily.

 

Anální kožní výčnělky vs. hemoroidy: Jak poznat rozdíl

Hemoroidy jsou rozšířené žíly, bývají bolestivé, červené až fialové barvy a krvácejí, oproti nim jsou kožní výčnělky jen minimálně bolestivé, nekrvácejí a jejich barva je podobná barvě kůže v okolí konečníku.

 

Anální kožní výčnělky vs. anogenitální bradavice: Jak poznat rozdíl

Bradavice jsou důsledkem infekce lidským papilomavirem (HPV). Mohou se rozšířit kolem celého konečníku, působí pálivé svědění a kontaktně krvácejí, jejich povrch je drsný až květákovitého vzhledu, oproti nim kožní výčnělky mají povrch jako kůže jen lehce zvrásněný.

Pokud si stále nejste jisti o jaký problém se jedná u vás, neváhejte konzultovat vaše problémy s naším specialistou.

Co způsobuje anální kožní výčnělky?

Kůže kolem řitního otvoru je často volnější než kůže na jiných částech těla, protože anální oblast musí být dostatečně elastická. Výčnělky jsou většinou pozůstatkem po hemeroidech, análních trhlinách, či zánětech, které tuto kůži vytáhly. Původní problém již zmizel, ale přebytečná kůže už trvale zůstala.

Vznik hemoroidů, trhlin a zánětů a následně i kožních výčnělků mohou provokovat tyto stavy:

Namáhání v důsledku zácpy, průjem, zvedání těžkých břemen, intenzivní cvičení (břišní lis), těhotenství, krevní sraženiny kolem konečníku, nadměrné podráždění nebo tření v dané oblasti, Crohnova choroba.

 

Vyšetření v Atoda Medical:

Ačkoliv se jedná o nezhoubnou afekci konečníku, před odstraněním je nutné pečlivé vyšetření proktologem k odlišení jiných problémů a eventuálnímu zaléčení hemoroidů či análních trhlin, aby hojení rány po odstranění kožního výčnělku probíhalo ideálním způsobem. Proktolog s vámi probere váš celkový zdravotní stav, vyšetří okolí konečníku a provede anoskopické vyšetření vnitřní části konečníku.

Po vyšetření proktolog stanoví strategii, kdy bude odstranění kožního výčnělku optimální – zda je nutné nejprve zaléčit jiná onemocnění konečníku.

 

Doporučení před výkonem, která usnadní průběh hojení rány:

  • 2 dny před výkonem bezezbytková dieta a začít užívat probiotika
  • v den výkonu tekutá dieta
  • v den výkonu ráno salinické klysma a vyprázdnění
  • v den výkonu ráno antibiotikum předepsané lékařem při předchozím vyšetření

​Jak probíhá odstranění kožního výčnělku:

Odstraňujeme vždy jeden výčnělek i když je přítomno výčnělků více, důvodem je dobré hojení rány a komfortnější vyprazdňování po výkonu.

Výčnělek odstraňujeme v lokální anestezii podané injekčně přímo do místa výčnělku, dbáme na co možná nejméně bolestivou aplikaci (tenoučkou jehličkou), podání je možné i po předchozí celkové analgosedaci podané nitrožilně nebo po inhalační analgezii Entonoxem.

Po dezinfekci a zarouškování je kožní výčnělek odstraněn chirurgicky skalpelem a rána je šita vstřebatelným stehem.

Doporučíme nejvhodnější způsob péče o ránu.

V den výkonu ještě doporučujeme odpočívat, od druhého dne je možný návrat do zaměstnání, sport by měl být prvních 14 dní omezen.

Kontrolní vyšetření plánujeme většinou 14 dní po výkonu ke zhodnocení hojení rány.

 

Kožní anální výčnělek je nezhoubný útvar, který ale může velmi obtěžovat. Nestyďte se přijít na konzultaci, ušijeme vám řešení na míru a nepříjemnosti se zbavíte.

Máte dotaz? Nebo se chcete objednat? Napište nám!
Naši pacienti nejvíce oceňují
photo
Jan Skovajsa
starstarstarstarstar
Skvělý servis, který ve zdravotnictví nemá obdoby.
photo
Stanislava Foltýnová
starstarstarstarstar

Lepsiu kliniku som si nemohla vybrat. Pre mna uplne TOP. Tak mily a profesionalny personál aký je v Atode sa len tak nevidi. S mojim panickym strachom z jehal, sme nasli sposob ako som prekonala v pohode vsetky odbery pocas tehotenstva... gynekolog MUDr. Vlcek je pedant, ktory nic nepodcenuje! Po narodeni synceka, som prihlasila do atody i neho. Pravidelne kontroly v presny cas, kedy pridem a nemusim cakat sa ani z daleka nevyrovnaju tomu aky starostlivy ma pristup pani pediatrička! Pomer cena/kvalita je viac ako priaznivy!  Ked si zoberiem potaz v to, ze takmer vsetko mam pod jednou strechou a nemusim behat po polke Prahy...tak to za to rozhodne stoji!

Zpráva
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.